Suursuosion saavuttaneille Nepsymessuille ennättää vielä ilmoittautua!
Ensimmäistä kertaa järjestettävät Nepsymessut ovat jo nyt saavuttaneet lähes 2000 osallistujan ennätysyleisön. Verkossa 29.–30.11.2023 järjestettävässä tapahtumassa kuullaan sekä alan ammattilaisia että kokemusasiantuntijoita. Vielä ennättää ilmoittautua mukaan!
Nepsymessuilla on tarjolla mielenkiintoisia puheenvuoroja, kokemusasiantuntijuutta ja hyvien käytäntöjen jakamista. Messut antavat ajankohtaista tietoa neurokirjoon liittyen monesta eri näkökulmasta. Maksuton ja kaikille avoin tapahtuma on suunnattu erityisesti ammattilaisille.
Tietoa, ymmärrystä ja kohtaamisen taitoa
”Hyvinvoinnin lataamo -hankkeessamme olemme tukeneet perheitä, joissa lapsella on neurokirjoa. Hankkeessa kohdattujen perheiden toiveena nousi esille, että ammattilaiset tarvitsisivat paljon nykyistä enemmän ymmärrystä ja tietoa neurokirjon asioista sekä ammattitaitoa kohdata ja tukea nepsykirjon lapsia ja nuoria. Nepsymessut suunniteltiin vastaukseksi tähän toiveeseen”, messujen puuhanaiset Maisa Kosola, Johanna Huhtala ja Katjaana Järvinen kertovat.
”Tarkoituksenamme oli saada mukaan myös sellaisia ammattilaisia, joilla ei ole kokemusta neurokirjon ihmisten kanssa työskentelystä. Olemme iloisia, että messuille on ilmoittautunut niin monipuolisesti väkeä – laajasti eri työtehtävistä kolmannelta sektorilta, koulutuskuntayhtymistä, kaikilta hyvinvointialueilta, oppilaitoksista, sairaaloista ja te-toimistoista.”
Kiinnostava ja monipuolinen ohjelma
Ohjelma ja puhujat ovat varmistuneet ja löytyvät Nepsymessujen tapahtumasivulta:
Nepsymessujen tapahtumasivu
Päivien kiinnostaviin aiheisiin kuuluvat muun muassa lasten ja nuorten aivojen kehitys älylaiteaikakaudella sekä neurovähemmistön murrosiän myllerrys ja aikuistumisen haasteet.
Nepsymessuilla on neljä alaseminaaria, joissa osallistuja voi valita itseään kiinnostavan aiheen.
Messujen yhteistyökumppaneina ovat muun muassa Autismiliitto, Omaishoitajaliitto, Yhden vanhemman perheiden liitto, Autismiyhdistys PAUT ry, Setlementti Tampere, Oppimis- ja ohjauskeskus Valteri sekä Tukiliitto.
LISÄTIETOJA ANTAVAT

